من سارا، ۱۸ ساله و دوجنسگرا‎

من سارا، ۱۸ ساله و دوجنسگرا‎
از وبلاگ رنگین‌کمانی ایران وایر 

من «سارا» هستم؛ یک دوجنس‎گرای ۱۸ ساله و ساکن تهران. این روزها در یک شرکت خصوصی بازاریابی می‌کنم که بتوانم از پس هزینه‌های مهاجرتم به خارج از ایران راحت‌تر بر بیایم. درست است، من هم مثل خیلی دیگر از هم‌سن و سال‌های خودم می‌خواهم ایران را ترک کنم. ولی نه فقط چون رشته‌ای که می‌خواهم در دانشگاه ادامه دهم در ایران آینده و کارآیی ندارد، گرایش جنسی و اعتقاداتم در این انتخاب بسیار موثرند.

من در خانواده‌ای مذهبی به دنیا آمده ام که هم‎جنس‎گرایی را هم‎جنس‎بازی، حرام و غیرقابل قبول می‌داند. من هم تا همین دو سال پیش هنوز مذهبی بودم و چون هم‎جنس‎گرایی حرام است، از این دسته آدم‌ها متنفر بودم. فشار مذهبی خانواده‌ام برای رعایت موازین دینی باعث شد اعتقاداتم روز به روز کم‎رنگ‌تر بشوند و راجع به دین و اصولاً هر چیزی که درباره  آن در دین حکمی صادر شده است، تحقیق کنم.

به هم‎جنس‎گرایی که رسیدم، با صبوری و کنجکاوی بیش‎تری جست‎وجو کردم تا فهمیدم این هم یک گرایش جنسی است و البته کاملاً هم طبیعی‌ است. با واژه‌ها و مفاهیم «ترنسکشوال» (تراجنسی) و «بایسکشوال» (دوجنس‎گرا) دیرتر آشنا شدم. طرد شدن های این گروه‌ها را می‌دیدم و معاشرت و دوستی‌ام با بعضی از آن ها باعث شد هم خودم را بهتر بشناسم و هم حمایت‌هایم را از رنگین‌کمانی‌ها شروع کنم.

در ایران خودشناسی و رسیدن به تصویری درست از خودمان به دلیل محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های موجود بسیار سخت است. در هر صورت، هر گرایشی جز دگرجنس‎گرایی گناه و جرم است و حتی حکم اعدام هم دارد. در خانواده من هم شرایط زیاد تفاوتی ندارد. وقتی در تلویزیون راجع به هم‎جنس‎گراها صحبت می‌شد یا وقتی مستند ایرانی‌های هم‎جنس‎گرا و پناهنده در ترکیه را می‌دیدیم، مادرم مدام تکرار می‌کرد که این گناه است و چه‎قدر وقیح است.

درباره ترنس‌سکشوال‌ها و بایسکشوال‌ها‌ اطلاعات به مراتب کم‌تری وجود دارد و همین ناآشنایی موجب می‌شود کم‎تر در مورد آن‎ها بدانیم. متأسفانه بیش تر ما تعریف دوجنس‎گرا را به طور جداگانه و مستقل نمی‌بینیم و معمولاً آن ها را با هم‌جنس‌گراها یکی می‌دانیم.

والدینم در مورد گرایش جنسی‌ من چیزی نمی‌دانند و فکر می‌کنند مثل خیلی‌های دیگر، از مذهب فراری شده‌ام. تا مدت‌ها خودم فکر می‌کردمSara I am دگرجنس‎گرا هستم، تا وقتی که یک حس فراتر از دوست داشتن به ‌هم‌جنس خودم پیدا کردم. باز هم تا مدت‌ها به دوجنس‎گرا بودن خودم شک داشتم و نمی‌دانستم واقعاً این گرایش را دارم یا نه، تا این که در خلال گفت وگوهای طولانی با یک ترنس‌جندر مطلع به این نتیجه رسیدم که من هم دوجنس‎گرا هستم.

تا به حال دو بار عشق به هم‎جنس را تجربه کرده ام. با یکی از آن ها اصلاً وارد رابطه‌ای نشدم چون او دگرجنس گرا بود و میلی به رابطه نداشت. او یکی از هم‌کلاسی‌های من بود و من کم کم فهمیدم حسم نسبت به او خاص است. من هم نمی‌خواستم او بفهمد دوجنس گرا هستم و آن قدر به او نگفتم چه حسی نسبت به وی دارم تا بالاخره فراموشش کردم.

دیگری هم  یکی از دوستان بسیار قدیمی من بود که بعد از چندین سال او را دیدم‌ و به او گفتم چه گرایشی دارم. از قضا، او هم به این نتیجه رسیده بود که هم‎جنس‎گرا است. بعد از مدتی وارد یک رابطه کوتاه شدیم که متأسفانه تصورات اشتباه در مورد دوجنس گرایی باعث جدایی ‌ما شد.

بیش تر هم‎جنس‎گراها، ترنس‌ها و دگرجنس گراهایی که من دیده‌ام، به دوجنس گراها اعتماد ندارند. آن ها به ما می‌گویند برای رابطه، گزینه‌های انتخابی بیش تری(مردان و زنان) داریم، پس حتماً خیانت می‌کنیم و این موضوع واقعاً ما دوجنس گراها را آزار می‌دهد و موجب می‌شود سرخورده شویم.

بعد از این که دوجنس گرایی برای خودم آشکار شد، فقط با دختر‌ها دوست نمی شدم. یک بار با یک پسر دوست شدم. آن رابطه هم پیچیده‌تر از آن چیزی بود که به نظر می‌رسید. او به تمام دوستان دختر من شک داشت و فکر می‌کرد با همه آن ها رابطه دارم. اصلاً این امکان را در نظر نمی‌گرفت که ممکن است من با دختری یک دوستی معمولی داشته باشم و به برقراری رابطه با او علاقه مند نباشم.

همه این‌ها موجب شد تصمیم بگیرم تا وقتی کسی به من و رابطه با یک دوجنس گرا اعتماد ندارد، با او وارد رابطه نشوم. این را می‌شود فهمید که همه این افکار و تصورات نادرست از تحقیق نکردن و تجربه کم معاشرت با دوجنس گرایان پیش می‌آید. فرق ما با بقیه این است که به جنسیت افراد برای آغاز رابطه نگاه نمی‌کنیم.

کسی که خیانت می‌کند، به خاطر نداشتن وجدان و مسوولیت پذیری این کار را می‌کند. خوب است از کسانی که این تصور را از ما دارند، این سوال را بپرسیم که مگر برای یک مرد دگرجنس گرا فقط یک زن وجود دارد؟ یعنی ممکن نیست مرد دگرجنس گرا با ارتباط برقرار کردن با زنی دیگر، خیانت کند؟ خب این پیش‌داوری منطقی نیست.

در حال حاضر سعی می‌کنم در رابطه با رنگین‌کمانی‌ها، یعنی هم‌جنس گراها، دوجنس گراها و ترنس ها توضیحاتی بدهم تا کسانی که دچار فوبیا و هراس از آن ها هستند، نظرشان عوض شود. فکر می‌کنم وقتی از ایران خارج شوم، بتوانم سازمانی برای حمایت از همه رنگین‌کمانی‌هایی که از خانه طرد شده‌اند، تأسیس کنم و از آن مهم‌تر، با آگاهی دادن به کسانی که دچار فوبیا هستند، از این هراس و ستیز بکاهم.

همه ما رنگین کمانی‌ها انسان هستیم؛‌ افکار، اعتقادات و رفتارهای مان چیزی از انسانیت ما کم نمی‌کند. باید بپذیریم که همه انسان‌ها برابرند.

Related Posts

۱۱ Comments

 • Reply 17 سالمه ۱۳۹۶-۰۳-۲۰ at ۱۱:۴۱ قبل از ظهر

  منم مثل تو هستم واصلا به جنسیت توجه نمی کنم و فکد می کنم درستش هم همینه

  • Reply موسی محمدی ۱۳۹۶-۰۷-۲۶ at ۱۰:۰۲ بعد از ظهر

   سلام من هم دو جنسگرا هستم و می‌خواد اطلاعاتمو بالا ببرم میشه منابعی در اختیارم بزاری که بتوانم اطلاعات ازشون بگیرم معمنون میشم

   • دوجنسگرا
    Reply دوجنسگرا ۱۳۹۶-۰۸-۱۵ at ۴:۵۳ بعد از ظهر

    سلام سارا جان، همین وبسایت ما پر از اطلاعات خوب و مفیده. خوشحال می‌شیم اینجا رو بخونین

 • Reply Ali ۱۳۹۶-۰۴-۰۳ at ۱۰:۳۴ بعد از ظهر

  سلام دوست عزیز من یه پسری هستم که از یه دختر دوجنس گرا خوشم میاد
  ولی چون شناختی کامل از دوجنس گرا ها ندارم نمیتونم باهاش صمیمی بشم میشه یکم از احساسات دخترای دوجنس گرا بگی بهم‌؟؟؟؟ که چطور میشه یه پسر با یه دختر دوجنس گرا صمیمی بشه ؟؟؟

  • Reply LGBTQI ۱۳۹۷-۰۱-۲۶ at ۴:۲۴ بعد از ظهر

   سلام چرا می ترسی؟؟به نظر منی که تجربه دارم اگه واقعا عاشقشی و میدونی که رابطه تون جدی میشه باهاش باس ولی سعی نکن یه جوری دلش رو بشکنی یا زده ش کنی که دیگه از همه پسرا متنفر بشه در اون صورت به سمت جنس موافقش می ره من اینطوری بودم اون کسی که عاشقش بودم خوردم کرد نابودم کرد از اون روز اصلا از پسر خوشم نمیاد اصلا هم دوس ندارم باهاشون برخورد کنم بعد از اون ماجرا حسم به سمت دوست صمیمیم کشیده شد و بعد از اون فهمیدم که دوجنسگرام ولی خب نمیتونم دنباله رو این گرایشم باشم

 • Reply parisa ۱۳۹۶-۰۴-۲۱ at ۷:۰۰ بعد از ظهر

  Your Message منم دوجنسه گرا هستم.اما تا بحال جرات نکردم به دختری که ازش خوشم اومده چیزی بگم .جیکار کنم ؟؟؟

 • Reply Mehdi ۱۳۹۶-۰۵-۱۱ at ۱:۰۹ بعد از ظهر

  سلام من میخوام اطلاعاتمو بالا ببرم میشه یکم کمکم کنی و منابع که بتونم اطلاعات ازشون بگیرم در اختیارم بزارى ممنون میشم

 • Reply میم ۱۳۹۶-۰۶-۳۱ at ۱:۳۹ بعد از ظهر

  من یکی از هویت هام را لزبین میدونم. دو جنسگرا ستیزی توی کامیونیتی ما زیاد هست و من و پاتنرم همیشه اشخاص را به چالش میکشیم و متاسفانه نه تنها دوجنسگرا ستیزی بلکه هم جنس گرا ستیزی هم توی هم جنس گرایان زیاد هست.

 • Reply Nilo ۱۳۹۶-۰۹-۰۷ at ۲:۰۶ بعد از ظهر

  خوشبحالت که حداقل با خودت به یه نتیجه ای رسیدی.من خیلی سردرگمم….متفاوت بودنم رو کاملا حس میکنم اما نمیدونم واقعا اسم احساساتم چیه?

  • Reply Morteza ۱۳۹۶-۱۱-۱۶ at ۱۱:۱۱ بعد از ظهر

   سلام راستش همه دختر پسر هایی که اینطور فکر میکنن کاملا مثل هم هستن، مهم اینه که منش و درک زیادی در اینجور مسئله ها داشته باشیم که صد البته کار راحتی نیست پس به این نتیجه میرسیم که به سختی میتونیم وارد رابطه و دوستی شویم و با هم راحت باشیم ضمن این که جامعه رو هم دخیل میدونم که باعث میشه این موضوع مسئله ای پیچیده برای هممون باشه. با تشکر از همه

 • Reply Emili ۱۳۹۶-۱۲-۰۴ at ۵:۱۰ قبل از ظهر

  سلام من خیلی وقت نیست که فهمیدم که این گرایش جنسی رو دارم راهنمایی که بودم یکی از دوست هام رو خیلی دوست داشتم ولی نمیدونستم چرا وقتی کنارشم احساس میکنم مالکشم همش خودم رو سرزنش میکردم که مشکل از منه و من دارم اذیتش میکنم حتی فکر کردم مشکل روحی روانی دارم من با یه پسر هم بودم ولی خب خیلی دلم رو شکست و باعث شد از هرگونه رابطه با پسرا خودداری کنم دبیرستان که اومدم سال سوم با یکی از دوستام آشنا شدم خلاصه من با داستانهایی آشنا شدم که شخصیت هاش گی بودن من خیلی زود با این مسئله کنار اومدم و مشکلی با رابطه دوتا پسر نداشتم ولی وقتی بیشتر با دوستم صمیمی شدم دیگه برام از سایر دوستام متفاوت شد نگاهش میکردم دلم می لرزید منی که دوستامو به راحتی می بوسیدم یا بغل میکردم در مورد اون باید قبلش کلی با خودم کلنجار میرفتم حتی بعدش میلرزیدم و داغ میشدم انگار اشتباهی مرتکب شدم از تماشا کردنش سیر نمیشدم وقتی پیشش بودم احساس میکردم پسرم بعضی وقتا دیگه تماما دختر بودنم رو فراموش میکردم اولش فکر کردم شاید تاثیر اون داستان هاس چون فکر میکردم امکان نداره همجنس گرا باشم چون من واسه پسرا هم دلم می لرره و نسبت بهشون حس دادم که یک روز خاهرم گفت از دوستش شنیده که یه گرایش هست میتونه به هر دو جنس علاقه و حس داشته باشه دیگه به خودم شک کردم شروع به جست و جو تو اینترنت وقتی واقعیت رو فهمیدم دنیا رو سرم ویران شد من هیچوخت گرایشات مختلف جنسی رو سرکوب یا رد نکردم ولی خب صورت خوشی تو کشورمون نداره البته بگم من اصلا از رابطه جنسی دوتا دختر خوشم نمیاد ولی واقعا تمام کارام رو برای دوستم با تمام عشق و احساسم انجام میدادم و به خودش و یکی از دوستام گفتم برام جالب بود دوستم خیلی عادی برخورد کرد و حتی یک ذره رفتارش باهام تغییر نکرد ولی اون کسی که عاشقشم وقتی شنید شکه شد ولی گفت من از تو متنفر نیستم ولی من دیگه نتونستم ازش بخام که باهام باشه و خیلی هم پشیمونم اگر اون وقتا میتونسم یه دل سیر نگاهش کنم یا دستاشو بگیرم الان دیگه نمیتونم ای کارو بکنم چون می ترسم هردوتاشون یه جور دیگه فکر کنم واقعا دوست دارم اگه دوسم داره بخاطر منم شده این یک ماه آخر مدرسه رو باهام گرم رفتار کنه و خودش پیشقدم بشه ولی اون خیلی ساکت و سرده واقعا نمیدونم چکار کنم دارم دیوونه میشم

 • Leave a Reply