صفحه اصلی آخرین مطالب پادکست‌ها چندرسانه‌ای دانلود جستجو EN
مقاله‌ها

راهنمای نوشتن گزارش درباره اجتماع دوجنس‌گرایان

۲۲ اردیبهشت ۹۷

راهنمای نوشتن گزارش درباره اجتماع دوجنس‌گرایان

مرجعی برای روزنامه‌نگاران و کارشناسان رسانه‌ها خوشبختانه در سال‌های اخیر رسانه‌های فارسی‌زبان بیش از گذشته به موضوعات مرتبط با گرایش‌ جنسی و هویت‌ جنسیتی پرداخته‌اند. در سال ۱۳۹۲ کمیسیون بین‌المللی حقوق بشر زنان و مردان همجنس‌گرا (IGLHRC) که بعدها به سازمان اقدام آشکارجهانی تغییر نام داد، راهنمایی را با عنوان «چگونه مسائل دگرباشان جنسی را پوشش دهیم» ویژه روزنامه‌نگاران و رسانه‌های فارسی زبان منتشر کرد، اما این اثر ارزشمند هم مانند بسیاری از منابع منتشر شده در زبان فارسی، بیشتر به همجنس‌گرایان و ترنس‌ها پرداخته و دوجنس‌گرایی را تا حد زیادی نادیده گرفته است.  دوجنس‌گرایان در هر جامعه‌ای بخش قابل توجهی از اجتماع دگرباشان و رنگین‌کمانی‌ها را تشکیل می‌دهند و نادیده گرفتن آن‌ها می‌تواند آثار مخربی بر سلامت روانی‌ فردی و اجتماعی آن‌ها به‌ جا بگذارد.

ما با ترجمه راهنمای جدید سازمان گلاد که یکی از مهمترین و معتبرترین سازمان‌های بین‌المللی فعال در زمینه حقوق دگرباشان و رنگین‌کمانی‌هاست، سعی داریم جای خالی یک منبع قابل اعتماد به زبان فارسی درباره دوجنس‌گرایی را برای روز‌نامه‌نگاران علاقه‌مند پر کنیم. امیدواریم روزنامه‌نگاران و فعالان اجتماعی به خصوص اداره کنندگان سایت‌‌ها و آنهایی که در شبکه‌های اجتماعی تولید محتوا می‌کنند، مرتبط با حقوق دگرباشان و رنگین‌کمانی‌ها، با کمک این راهنما بتوانند ما را در مشاهده‌پذیر کردن دوجنس‌گرایی و دوجنس‌گرایان در فضای فارسی زبان یاری کنند. در ادامه بخش‌هایی از این راهنما را می‌خوانیم. متن کامل این راهنما را می‌توانید از کانال تلگرام ما دانلود کنید.   سارا کیت الیس، رئیس و مدیر عامل گلادـ در چند سال گذشته، شاهد موجی از پذیرش اجتماع دگرباش و رنگین‌کمانی بوده‌ایم، اما هم‌چنان پذیرش دوجنس‌گرایان به تعویق افتاده است. علی‌رغم این که دوجنس‌گرایان بخش بزرگی از این اجتماع را تشکیل می‌دهند، اما همواره اجتماع آن‌ها و معضلاتی که با آن مواجه هستند، نادیده گرفته شده و بازگو نشده است. گزارش «تسریع پذیرش» توسط گلاد در سال ۲۰۱۵ نشان داد در حالی که اجتماع دگرباش و رنگین‌کمانی در حال دست‌­یابی به دستاوردهای تاریخی مهمی در بطن جنبش برابری قانونی بوده، اما هم‌چنان این جامعه به لحاظ فرهنگی در سراسر دنیا پذیرفته نمی‌شود. مطالعه‌ای که از دو سال پیش با همکاری کمپانی ‌پژوهشی هریس پُل (The Harris Poll) انجام می‌شود، نشان می‌دهد که اغلب آمریکایی­‌ها در زندگی روزمره از تعامل و برخورد با افراد دگرباش و رنگین‌کمانی اطراف‌­شان، مثلا وقتی  یک زوج هم‌جنس را در حالی که دستان یک‌دیگر را گرفته‌­اند، ببینند یا متوجه شوند که یکی از افراد خانواده‌شان عضو این جامعه است، احساس ناراحتی می‌کنند؛. این گزارش هم‌چنین نشان می‌دهد که آمریکایی­‌ها به طور فزاینده­‌ای با بی‌­تفاوتی نسبت به پذیرش جامعه دگرباش و رنگین‌کمانی رشد کرده و بزرگ می‌شوند.

امروزه جامعه بین‌­الملل خود را هرچه بیشتر در میانه این شکاف، بین دستاوردهای پذیرش و پذیرش قانونی و عدم پذیرش در زندگی روزمره یافته است. دوجنس‌گرایان همواره در خط مقدم مبارزه برای دست‌­یابی به حقوق مدنی جامعه دگرباش و رنگین‌کمانی بوده‌اند- از نقش پر اهمیت آنان در اعتراضات استون‌وال (Stonewall) تا سازمان­دهی نخستین تجمعات افتخار در برخی نقاط ایالات متحده آمریکا و مذاکره بر سر دست‌­یابی به تأیید قانونی- اما اغلب از مباحث مربوط به برابری بیرون گذاشته شده، درباره‌­شان کژفهمی‌های بسیار وجود داشته یا به طور کل نادیده گرفته شده‌اند (۱و۲). گزارش ۲۰۱۶-۲۰۱۵ گلاد تحت عنوان «جایگاه ما در تلویزیون کجاست؟» نشان می‌دهد در حالی که در این سال شاهد افزایش بازنمایی دوجنس‌گرایی در تلویزیون بوده‌ایم، اما هنوز تصورات اشتباه و مضری با تصویر دوجنس‌گرایی در هم آمیخته شده است. به همین دلیل است که گلاد سال‌­هاست که برای حصول اطمینان از انتقال مناسب این بازنمایی‌ها، تجارب مختلف، پیروزی‌ها و چالش‌های اجتماع دوجنس‌گرا مبارزه می‌کند. در سال ۲۰۱۴، گلاد با همکاری یکی از سازمان‌های ملی پیشرو فعال در زمینه مسائل اجتماع دوجنس‌گرایی یعنی شبکه دوجنس‌گرایی آمریکا (BiNet USA)، کمپینی در فضای مجازی به نام #BiWeek راه انداخت تا بدین وسیله توجه‌­ همه را به تجارب و سیاست عمومی در برابر دوجنس‌گرایان، همه جنس‌گرایان، جنسیت-سیال­‌ها و کوییرها جلب کند. گلاد به عنوان بخشی از دومین #BiWeek سالانه در سال ۲۰۱۵، مدافعان برجسته این حوزه را از سراسر کشور، برای اولین جمع‌بندی سیاست‌­های اجتماع دوجنس‌گرا در کاخ سفید گرد هم آورد. جلب توجه رسانه‌های برجسته خبری و سیاست‌گذاران و نیز نقطه عطف توجه در شبکه‌های اجتماعی، فرصتی بسیار ارزشمند برای از بین بردن شکاف‌ها درباره پذیرش این جامعه و مبارزه با معضلاتی است که به شدت اجتماع دوجنس‌گرا را به ستوه آورده است.

علی‌رغم چالش‌های بسیار ناشی از نابرابری و عدم پذیرش، جامعه دوجنس‌گرا، به شکلی خستگی‌­ناپذیر انعطاف نشان می‌دهد. مدافع و فعال تراجنسیتی، یان هاروی، فرماندار اورگان، کیت براون، ستاره مجموعه تلویزیونی من یک ستاره جاز هستم ( I Am Jazz Star)، جاز جنینگ، موسیقی‌­دان، آنجل هز و دیگر مدافعان برجسته، آگاهی درباره اهمیت اولویت سیاست‌­گذاری درباره اجتماع دوجنس‌گرایان را افزایش داده­‌اند. در همکاری با بسیاری از رهبران اجتماع دوجنس‌گرایان، گلاد این صداها را تقویت کرده و از آن‌ها تجلیل می‌­کند تا بدین وسیله بتوان سطح آگاهی فرهنگی را درباره اجتماع دوجنس‌گرا و زندگی‌­شان افزایش داد. هیچ کس نباید هویت خود را به خاطر ترس از تبعیض، طرد و عدم پذیرش پنهان کند. تمام اعضای جامعه دگرباش و رنگین‌کمانی باید شنیده شوند. این راهنمای مرجع، منبع مفیدی خواهد بود تا صدای دوجنسگرایان تقویت شود.

 

  مقدمه

اجتماع دوجنس‌گرا و تجربیات متنوع آن یا هرگز گزارش نشده یا به شکلی ضعیف توسط رسانه جریان اصلی یا دگرباش گزارش شده که موجب شده بسیاری از دوجنسگرایان احساس درک نشدن، طرد شدن و افسردگی‌ کنند. مطالعات پژوهشی نشان داده­‌اند افرادی که به عنوان دوجنس‌گرا هویت‌یابی می‌کنند، بیش‌تر از گی‌ها، لزبین‌ها یا افراد غیردگرباش در معرض نوشیدن بیش از حد الکل، آسیب به خود و خودکشی قرار دارند (۳). افراد اجتماع دوجنس‌گرا به طرز چشم‌­گیری با بیماری‌­های روانی و جسمی مواجه‌­اند و به احتمال خیلی بیش‌تری، هدف رفتارهای متعرضانه و جنسی پارتنرشان قرار می­‌گیرند. احتمال این که دوجنس‌گرایان گرایش جنسی خود را پنهان کنند، شش برابر بیش از دیگران است و اغلب در بحث‌های مربوط به جامعه دگرباش و رنگین‌کمانی، حتی در مباحث حیاتی‌­ای که روی زندگی آنان تأثیر می­‌گذارد، نادیده گرفته می‌شوند (۴). گزارش مرکز تحقیقاتی پیو (Pew Research Center) در سال ۲۰۱۳ نشان داد تنها ۲۸ درصد از دوجنس‌گرایان گفته‌اند که افراد نزدیک و مهم زندگی‌شان از گرایش جنسی آنان مطلع‌ هستند؛ در مقایسه با ۷۱ درصد از لزبین‌ها و ۷۷ درصد از گی‌ها. در میان مردان دوجنس‌گرا، تنها ۱۲ درصد از آنان گفتند که آشکارسازی کرده‌اند. در محل کار ۱۱ درصد دوجنس‌گرایانی که توسط پیو مورد بررسی قرار گرفتند، گفتند که همکاران صمیمی‌­شان می‌­دانند که دوجنس‌گرا هستند. این رقم برای گی‌ها ۴۸ درصد و برای لزبین‌ها، ۵۰ درصد است (۵). به نوشته لس‌­آنجلس تایمز، دوجنس‌گرایان گفته‌­اند  دلیل آشکارسازی نکردنشان این است که نمی‌خواسته‌اند مورد کژفهمی‌هایی مثل این که دوجنس‌گرایان توانایی یا تمایلی به تک‌پارتنری ندارد قرار بگیرند- کلیشه­‌هایی که میان افراد دگرجنس‌گرا و لزبین‌ها و گی‌ها وجود دارد. با شناخت بیش‌تر مسائلی که اجتماع دوجنس‌گرا با آن‌ها مواجه است و تعهد به تهیه گزارش مسئولانه و دقیق از این جامعه، رسانه‌ها می‌­توانند به از بین بردن این تصورات غلط و کلیشه­‌های مضری که اجتماع دوجنس‌گرایان به صورت روزمره با آن‌ها مواجه است، کمک کنند. این راهنمای مرجع در صدد است تا کارشناسان و متخصصان رسانه‌ها را برای پوشش‌­دهی اجتماع دوجنس‌گرا و تجربیات‌شان به صورتی صادقانه، معتبر و به روشی مؤثر آماده سازد. با مرور این واژه‌نامه می‌توانید با اصطلاحات و تعاریف دگرباش و رنگین‌کمانی بیشتر آشنا شوید. اگر می‌خواهید بدانید هنگام صحبت کردن یا نوشتن درباره دوجنسگرایان از چه اصطلاحاتی باید استفاده کنید، خواندن این مطلب می‌تواند برای شما مفید باشد. این راهنما همچنین لیستی از اشتباهاتی که نباید در هنگام نوشتن یا صحبت کردن درباره دوجنسگرایان مرتکب شد، تهیه کرده است. 

بهترین روش‌­ها برای پوشش رسانه‌ای

صدای دوجنس‌گرایان را بازتاب دهید

اغلب، اخبار با پوشش قوانین ضد دگرباش و رنگین‌کمانی و گروه‌­های مختلف اجتماعی، بدون بازتاب صداهای مختلف گروه­‌هایی که بیش‌تر تحت تأثیر و آسیب‌­اند، موجب می‌شوند تا صدای این جامعه خاموش نگاه داشته شود. شنیده شدن صدای افراد دگرباش و رنگین‌کمانی - نه فقط حامیان و مدافعان- دارای اهمیت اساسی است. این خصوصاً درباره دوجنس‌گرایان که اغلب از مباحثات مربوطه کنار گذاشته می‌شوند اما به شکلی برابر تحت تأثیر قانون­‌گذاری‌­ها درباره این جامعه هستند، صدق می‌­کند. تغییر مثبت تنها زمانی رخ می‌دهد که به حاشیه راندن افراد و گروه­‌ها در رسانه متوقف شود.

از یک لنز شخصی در گزارش‌­های خودتان استفاده کنید

درباره داستان‌های شخصی افراد از آن‌ها سؤال کنید؛ چه تجربیات مثبت و چه چالش‌هایی که دوجنس‌گرایان با آن‌ها روبه ­رو هستند. از روابط و شبکه‌های حمایت و پشتیبانی موجود از آن‌ها بپرسید.

هویت اشخاص را به طور دقیق شناسایی کنید

اگر یک نفر خود را به وضوح دوجنس‌گرا می‌­داند، هرگز از عناوین لزبین و گی برای او استفاده نکنید. فقط  این که یک نفر هم اکنون در یک رابطه با هم‌جنس‌ است، دلیلی برای نفی دوجنس‌گرایی او نمی‌شود. همین طور اگر وی در رابطه‌ای با جنس دیگر است، دوجنس‌گرایی او نفی نمی‌شود.

هویت زوج‌ها را به طور دقیق شناسایی کنید

وقتی که درباره دو نفر که در یک رابطه هم‌جنس هستند، می‌نویسید، توجه کنید که آن‌ها را زوج هم‌جنس خطاب کنید. تنها در صورتی که هر دو نفر در آن زوجیت خود را لزبین یا گی بدانند، شما نیز می‌­توانید زوجیت آن‌ها را لزبین یا گی بدانید.

تقاطع و تلاقی دوجنس‌گرایی با دیگر هویت‌ها را مورد بررسی قرار دهید

دوجنس‌گرایان در خلأ زندگی نمی‌کنند؛ بلکه به جهانی متشکل از دیگر هویت‌ها مانند نژاد، جنسیت، توانایی‌­ها و طبقه گره خورده‌­اند. جداکردن هویت دوجنس‌گرایی از دیگرجنبه‌های یک فرد تک‌بعدی کردن او است. سئوالاتی بپرسید که بتوانند درباره چالش‌ها و امتیازاتی که با جنبه‌های مختلف یک هویت می‌آید، صحبت کنند.

ویژه: هفته آگاهی رسانی درباره دوجنس‌گرایی 

در سپتامبر سال ۲۰۱۴ [مهر۱۳۹۲]، گلاد با همکاری شبکه دوجنس‌گرایان آمریکا و دیگر گروه­‌های مدافع دوجنس‌گرایی و دگرباشان از یک کمپین در فضای مجازی سالانه با عنوان «هفته آگاهی‌رسانی درباره دوجنس‌گرایی» (Biweek#) [هشتگ فارسی: #مشاهده_پذیری_دوجنسگرایان] رونمایی کرد. این کمپین در صدد بود تا ضمن توجه و ارزش‌ نهادن به تجربیات دوجنس‌گرایان، با جلب توجه عموم به سیاست­‌گذاری­‌های عمومی، روند پذیرش این اجتماع را سرعت بخشد. به کمک افراد دوجنس‌گرا و طیف گسترده‌­ای از متحدان، آوازه این کمپین به صورتی وسیع طنین‌انداز شد و به عنوان اولین کمپین مختص دوجنس‌گرایان شبکه‌های مجازی مورد توجه قرار گرفت. در مدت برگزاری این کمپین، دوجنس‌گرایان بسیاری از اقصی نقاط جهان، داستان زندگی خود را با دیگران به اشتراک گذاشته و از تجربیات متنوع خود در جامعه دوجنس‌گرایان صحبت می‌کنند که در رسانه‌های جریان اصلی و دگرباش و رنگین‌کمانی در سراسر جهان بازتاب داده می‌شود. این کمپین علاوه بر این که رد پای خود را در فضای مجازی بر جای گذاشت، اما فرصتی استثنائی بود برای کنشگرانی که در فضای واقعی [غیرمجازی] فعالیت می‌کنند. رویدادهای مختلفی سالانه در سراسر کشور برگزار می‌شوند از هیئت‌ها گرفته تا تجمعاتی که کارمندان کاخ سفید نیز در آن شرکت می‌کنند. کمپین هفته دوجنس‌گرایی در حقیقت یک کمپین آموزشی مختص تجلیل از تاریخ غنی و متنوع جامعه دوجنس‌گرایی و هم­چنین تلاشی برای آگاهی‌رسانی درباره آن و افزایش پذیرش جامعه است. کمپین آگاهی‌رسانی دوجنس‌گرایی هر ساله در هفته­‌ای که روز مشاهده‌پذیری دوجنس‌گرایان جشن گرفته می‌شود، برگزار می‌شود؛ روزی که نخستین بار در ۲۳ سپتامبر ۱۹۹۹ [۱ مهر ۱۳۷۷] این عنوان را به خود گرفت.

ایده‌­هایی برای گزارش: 

افرادی از گرایش‌های مختلف زیر چتر دوجنس‌گرایی دسته­‌بندی­‌های متنوعی ذیل عنوان دگرباش و رنگین‌کمانی (LGBT) وجود دارند. هویت‌هایی مانند همه‌جنس‌گرا، چندجنس‌گرا، سیال و کوییر دارای اشتراکاتی با دوجنس‌گرایی هستند، اما طیف گسترده‌­ای از دلایل وجود دارند برای این که افراد هویت متفاوتی برای خود برگزینند یا به طور کلی از استفاده از برچسب‌­های مختلف خودداری کنند. با افرادی از هویت‌های مختلف که به طور کلی به بیش از یک جنسیت گرایش دارند، صحبت کنید. به آن‌ها این فرصت را بدهید تا از تجربیات‌شان از هویت‌های مختلف سخن بگویند و این که چرا آن هویت را برگزیده­‌اند.

تعداد کمی از دوجنس‌گرایان، آشکار هستند

نزدیک به نیمی از دوجنس‌گرایان می‌گویند که هویت خود را برای همکاران‌­شان آشکار نکرده‌اند؛ در قیاس با آمار ۲۴ درصدی در میان لزبین‌ها و گی‌ها (۶). با دوجنس‌گرایان درباره چالش‌های منحصر به فردی که حین آشکارسازی با آن‌ها دست و پنجه نرم می‌کنند و این که چه فشارهایی به آن‌ها تحمیل شده که موجب شده نسبت به دیگر گرایش‌های جنسی، هویت خود را پنهان کنند، صحبت کنید.

قوانینی که دوجنس‌گرایان را نیز در بر می­‌گیرند

بررسی کنید که چگونه مقررات غیرتبعیض‌آمیز و دیگر قوانین مرتبط با دگرباشان و رنگین‌کمانی‌ها از دوجنس‌گرایان حمایت می‌­کند. این که دوجنس‌گرایان با چه معضلاتی روبه‌­رو هستند و برابری قانونی چگونه می‌­تواند به نفع آنان باشد. مطمئن شوید که صدای دوجنس‌گرایان در روایت‌های قانون‌گذاری درباره قوانین حامی دگرباشان و رنگین‌کمانی‌ها شنیده و ثبت شده است.

تبعیض شغلی علیه دوجنس‌گرایان

۲۰ درصد دوجنس‌گرایان تجربه‌­ای از یک تصمیم کاری به سبب گرایش جنسی‌­شان دارند و هم­‌چنین ۶۰ درصد آنان گفته‌­اند که در محل کار خود، جوک‌ها و نظرات دوجنس‌گراستیزانه شنیده‌اند (۷). قوانین حمایتی از دگرباشان و رنگین‌کمانی‌ها در محل کار هم اکنون در ۲۸ ایالت امریکا وجود ندارد یا کافی نیست. این موجب نگرانی این افراد از آشکارسازی و یا فاش شدن هویت‌شان در محل کار می‌شود. در این میان، دوجنس‌گرایان بیش از همه تحت تأثیر قرار می‌­گیرند چرا که تمایلی به آشکارسازی در محیط کار نشان نمی‌دهند (۸).

مذهب و دوجنس‌گرایی

اگرچه رسانه‌ها گاهی این دو را در تضاد با هم به تصویر می‌کشند، اما اجتماعات افراد مذهبی و جامعه دگرباش و رنگین‌کمانی اغلب به روش‌­هایی مثبت و جالب با یکدیگر تعامل می‌کنند. بسیاری از رهبران جامعه مذهبی خود را دوجنس‌گرا هویت‌یابی می‌کنند. درباره سیر اعتقادی دوجنس‌گرایان، سیر مذهبیون در روند پذیرش دگرباشان و رنگین‌کمانی‌ها و رهبران مذهبی‌ای که همراه این جامعه هستند، سؤال کنید.

مدافع‌گری و تجربیات دوجنس‌گرایان رنگین‌پوست

تجربیات و مدافع‌گری اجتماعات رنگین‌پوست اغلب در گزارش‌­ها نادیده گرفته می‌شود. اطمینان حاصل کنید که به ارزش‌های دوجنس‌گرایان رنگین‌پوست نیز بها داده‌اید. اجتماعات پر جنب و جوشی از دوجنس‌گرایان رنگین‌پوست وجود دارد که تجربیات‌شان و کار بر روی آن‌ها موجب انسجام‌­بخشی به روند برابری و پذیرش می‌شود. بسیاری از افراد رنگین‌پوست هستند که خود را دوجنس‌گرا معرفی می‌کنند و مدت‌ها است که از رهبران بلامنازع جنبش دوجنس‌گرایی هستند.

صدای دوجنس‌گرایان در ازدواج

اغلب اوقات، هویت دوجنس‌گرایانی که ازدواج می‌کنند، حذف می‌شود چرا که فرض بر این است که این افراد دگرجنس‌گرا، لزبین یا گی هستند. هم­‌چنین کلیشه‌ای قدرتمند در این باره وجود دارد که دوجنس‌گرایان ذاتاً نمی‌­توانند یا نمی‌­خواهند تک‌شریک باشند. از دوجنس‌گرایانی که ازدواج کرده‌اند، در کنار شنیدن تجربیات لذت‌بخش‌شان از خانواده، از کشمکش‌های خاصی که با آن مواجه بوده‌اند نیز پرسش کنید. بسیاری از دوجنس‌گرایان به روش‌­های مختلف تشکیل خانواده می‌دهند؛ از خانواده‌های ترکیبی گرفته تا خانواده‌های تک یا چند والدی.

جوانان دوجنس‌گر

ا دوجنس‌گرایان جوان کمتر از جوانان با گرایش‌های دیگر به دلایلی چون محرومیت یا طرد شدن، متمایل به آشکارسازی هستند. با تمرکز بر تجربیات این دوجنس‌گرایان، درباره اثرات توهین و تمسخر، طرد از خانواده و محرومیت پرس و جو کنید. تجربیات آشکارسازی این دوجنس‌گرایان را با لزبین‌ها و گی‌ها مقایسه کنید.

اختلالات سلامت ذهنی و جسمی در میان دوجنس‌گرایان

دوجنس‌گرایان از میانگین پایینی از سلامت جسمی و ذهنی برخوردارند. اختلالات فیزیکی شامل پرفشاری خون، سرطان، سلامت جسمانی ضعیف یا متوسط، سیگار کشیدن یا مصرف آسیب‌زای الکل هستند که در میان دوجنس‌گرایان نسبت به افراد غیر دگرباش و رنگین‌کمانی، لزبین‌ها و گی‌ها، شدیدتر است. علی‌رغم این اختلالات و حتی گاهی وجود ترکیبی از آن‌ها، دوجنس‌گرایان کمتر از لزبین‌ها و گی‌ها تمایل دارند که نزد مراجع پزشکی و ارائه‌­دهندگان خدمات سلامتی و بهداشتی، آشکارسازی کنند. نرخ بالای آزار و اذیت دوجنس‌گرایان دوجنس‌گرایان نسبت به دگرجنس‌گرایان، گی‌ها و لزبین‌ها، نرخ بالاتری از خشونت شرکای  جنسی را تجربه می‌کنند. با دوجنس‌گرایانی که قربانی آزار و اذیت شده‌اند از تجربیات‌ و میزان دست­رسی‌­شان به منابع لازم که اغلب در دسترس دگرجنس‌گرایان، گی‌ها و لزبین‌هاست، گفتگو کنید.

مدافع‌گری متقاطع دوجنس‌گرایان و تراجنسیتی‌ها

جامعه تراجنسیتی در مباحث ترویج و مدافع‌گری بسیار مجرب  است و این مهم است که هم دستاوردها و هم چالش‌هایی را که جامعه تراجنسیتی همچنان با آن‌ها مواجه است، بررسی کنیم. تراجنسیتی‌ها روایت‌های پرباری از روابط خانوادگی، چالش‌های عمومی و امیدها برای آینده دارند. بسیاری از افراد تراجنسیتی و به خصوص تراجنسیتی‌های رنگین‌پوست هم‌چنان با خشونت و تبعیض به عنوان یک امر روزمره مواجه هستند. با مدافعان تراجنسیتی‌ای که خود را دوجنس‌گرا می‌­دانند، درباره این که هویت‌هایشان چگونه با هم تلاقی می‌­کند، صحبت کنید

. میان­‌جنسی‌هایی که خود را دوجنس‌گرا هویت‌یابی می‌کنند

گرایش‌های جنسی بسیاری از افراد میان­‌جنسی زیر چتر دوجنس‌گرایی تعریف می‌شود. حتی روز مشاهده‌پذیری دوجنس‌گرایی، روز ملی افتخار دوجنس‌گرایان توسط گیگی راون ویلبور ( Gigi Raven Wilbur)، یک مدافع پیش‌روی میان‌­جنسی پایه‌­گذاری شد (۹).

هیچ‌­جنس‌گرایانی که به عنوان دوجنس‌گرا شناخته می‌شوند

برخی افراد هیچ‌­جنس‌گرا تمایلات عاشقانه به افرادی از جنسیت‌­های مختلف دارند و به عنوان عضوی از جامعه دوجنس‌گرا شناخته می‌شوند. صدای افرادی را که هیچ‌جنس‌گراو دوجنس‌گرا هستند، بازتاب دهید.

کمپین‌­های مدافع‌گری خاص دوجنس‌گرایان

مدافعان دوجنس‌گرا رویدادهای بی­شمار محلی و کمپین­‌های فضای مجازی را برگزار کرده‌اند که صدای دوجنس‌گرایان را بازتاب داده و حامیان این جامعه را درگیر مسائل کرده و آموزش می‌دهند. کنفرانس BECAUSE (با پشتیبانی پروِژه سازمان­دهی دوجنس‌گرایان)، هفته دوجنس‌گرایی (با پشتیبانی شبکه دوجنس‌گرایان آمریکا) و ماه آگاهی‌رسانی درباره سلامت و بهداشت دوجنس‌گرایان (BIHAM# با حمایت مرکز منابع دوجنس‌گرایی) سالانه برگزار می‌شوند و گفت‌­وگوهای دیجیتالی‌­ای چون StillBisexual# در حال برگزاری هستند. با سامان‌­دهندگان این کمپین‌­ها و سخنگویان آن‌ها صحبت کنید، رویدادهای جانبی مربوطه را پوشش دهید و گفت‌­وگوهایی را که این­‌ها می‌­توانند موجب شوند، ترویج دهید.

مدافع‌گری دوجنس‌گرایان و مشارکت آنان در جنبش دگرباش و رنگین‌کمانی

در دهه ۱۹۶۰، گروه­‌های دوجنس‌گرا اعتراضاتی را به موازات یا مجزا از جنبش آزادی‌­خواهی و حقوق مدنی لزبین‌ها و گی‌ها سازمان­دهی کرده‌اند –از استون‌وال گرفته تا نخستین راهپیمایی پراید- که از آن زمان تا اکنون دستاوردهای پر منفعت بسیاری در راستای برابری برای دگرباشان و رنگین‌کمانی‌ها و پذیرش اجتماعی داشته است. امروزه مدافع‌گری به منظور ایجاد برابری برای دوجنس‌گرایان و پذیرش آنان به صورت جهانی، با احترام به تمام تفاوت‌­ها و تنوع­‌های تجربیات‌شان افزایش چشم‌­گیری داشته است. روش‌های ارزشمندی را که دوجنس‌گرایان در تمام این سال­‌ها به جنبش دگرباش و رنگین‌کمانی بخشیده­‌اند و تلاش‌­های بی‌­دریغی کرده‌اند تا جامعه هرچه بیش‌تر پذیرای دوجنس‌گرایان باشد، گرامی‌ بدارید. در این باره، یک جدول زمانی گسترده در www.binetusa.org/bi-history موجود است.

درباره تجربیات دوجنس‌گرایانی که حامل ویروس اچ.آی.وی مثبت هستند، پرس و جو کنید

اچ.آی.وی و ایدز معمولاً مفاهیمی دچار کژفهمی­‌اند که به اشتباه تصویر شده‌اند یا به طور کلی در رسانه‌ها نادیده گرفته شده‌اند؛ به صورتی که روزانه زندگی بسیاری از افراد را تحت تأثیر قرار می‌دهند. با دوجنس‌گرایانی که حامل ویروس اچ.آی.وی مثبت هستند صبحت کنید و از تجربیات روزمره آنان و درباره این که چه طور با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، مطلع شوید. جرم­‌انگاریِ اچ.آی.وی و ایدز [تصور اینکه فرد در پی ارتکاب یک جرم مانند رابطه خارج از ازدواج یا رابطه با هم‌جنس مبتلا به ایدز شده است]، تجربیات بغرنجی برای افرادی از جامعه دگرباش و رنگین‌کمانی را که بدان مبتلا هستند، رقم می‌­زند و دوجنس‌گرایان مبتلا به اچ.آی.وی ممکن است به طور کامل از مباحث مربوطه بیرون گذاشته شده و دسترسی به منابع لازم را نداشته باشند. روایت‌های آنان را به روشی نقل کنید که منجر به انسانی‌­تر شدن شرایط برای آنان شده و آگاهی را درباره تبعیضی که این افراد متحمل می‌شوند، افزایش دهد.

منابع:  ۱-ایکس او جین، «امروز، روز دوجنس‌گرایی است و این‌ها ۱۰ دوجنس‌گرای معروفی هستند که ممکن است نشناسید»، ۲۳ سپتامبر ۲۰۱۴ ۴ http://www.xojane.com/sex/celebrate-bisexuality-with-10-famousqueers ۲- شبکه دوجنس‌گرایان آمریکا، «روایتی کوتاه از جنبش دوجنس‌گرایی» http:// www.binetusa.org/bihistory2.html ۳- پروژه پیشرفت جنبش، «شناخت معضلاتی که دوجنس‌گرایان آمریکایی با آن‌ها مواجه‌اند»، سپتامبر ۲۰۱۴ http://www.lgbtmap.org/ understanding-issues-facing-bisexual-americans ۴- - پروژه پیشرفت جنبش، «شناخت معضلاتی که دوجنس‌گرایان آمریکایی با آن‌ها مواجه‌اند»، سپتامبر ۲۰۱۴ http://www.lgbtmap.org/ understanding-issues-facing-bisexual-americans ۵- لس‌آنجلس تایمز، «چرا دوجنس‌گرایان آشکارسازی نمی‌کنند»، ۱۴ جولای ۲۰۱۳ http://articles.latimes.com/2013/jul/14/local/la-mebisexuality-20130715   ۶- پروژه پیشرفت جنبش، «شناخت معضلاتی که دوجنس‌گرایان آمریکایی با آن‌ها مواجه‌اند»، http://www.lgbtmap.org/understandingissues-facing-bisexual-americans ۷- همان ۸- همان ۹- هافینگتون پست، «به خاطر این سه فعال است که روز دوجنس‌گرایی وجود دارد»، ۲۴ سپتامبر ۲۰۱۳ http:// www.huffingtonpost.com/2013/09/24/celebrate-bisexualityday_n_3977289.html

کلیدواژه‌ها: #پژوهشگران و کنشگران#دوجنسگرایی و دوجنسگراها#دوجنسگرایی، رسانه#مقاله‌ها

این مطلب را به اشتراک بگذارید

مشاهده بخش نظرات و نوشتن نظر

نمایش

نظرت رو بنویس

کلیه نظرات پس از بررسی و تایید مدیر وب‌سایت، به‌صورت عمومی منتشر می‌شوند

سایر مطالب

بیشتر
آشکارسازی به عنوان یک دوجنسگراآشکارسازی به عنوان یک دوجنسگرایکی از ما - قسمت دوم : ازدواجیکی از ما - قسمت دوم : ازدواجاقلیت در اقلیتاقلیت در اقلیتیکی از ما - قسمت یازدهم: باران‌های موسمییکی از ما - قسمت یازدهم: باران‌های موسمیهویت، رفتار و بهداشت مردان دوجنسگراهویت، رفتار و بهداشت مردان دوجنسگرا«من اولین فرد دوجنس‌گرایی بودم که درخواست پناهندگی‌ام در آمریکا پذیرفته شد»«من اولین فرد دوجنس‌گرایی بودم که درخواست پناهندگی‌ام در آمریکا پذیرفته شد»روز مشاهده‌ پذیری لزبین‌هاروز مشاهده‌ پذیری لزبین‌هابه رسمیت بشناس: صدای مردان دوجنس‌گرابه رسمیت بشناس: صدای مردان دوجنس‌گراگفت و گو با دزیره اخوان، کارگردان و بازیگر «رفتار درخور»گفت و گو با دزیره اخوان، کارگردان و بازیگر «رفتار درخور»معرفی کتاب «پویایی زندگی مردان دوجنس‌گرا: چشم اندازهای پژوهش اجتماعی»معرفی کتاب «پویایی زندگی مردان دوجنس‌گرا: چشم اندازهای پژوهش اجتماعی»موافقت دولت بریتانیا پس از سه سال با درخواست پناهندگی اوراشیا ادواردز، دوجنسگرای جاماییکاییموافقت دولت بریتانیا پس از سه سال با درخواست پناهندگی اوراشیا ادواردز، دوجنسگرای جاماییکاییگرایش جنسی من چیه؟گرایش جنسی من چیه؟⁨چه طور درباره مسائل افراد ترنس صحبت کنیم؟⁨چه طور درباره مسائل افراد ترنس صحبت کنیم؟معرفی کتاب:  دوجنس‌گرایی و چالش سیاست لزبینی، رابطه جنسی، صداقت و انقلابمعرفی کتاب: دوجنس‌گرایی و چالش سیاست لزبینی، رابطه جنسی، صداقت و انقلابیکی از ما - فصل دوم - قسمت چهارم: زنی در قابیکی از ما - فصل دوم - قسمت چهارم: زنی در قابشرایط پناهندگان دگرباش در آلمان و ترکیهشرایط پناهندگان دگرباش در آلمان و ترکیهپیام سازمان جهانی ایلگا به مناسبت روز آشکارسازیپیام سازمان جهانی ایلگا به مناسبت روز آشکارسازینمایش افراد ترنس در رسانه‌هانمایش افراد ترنس در رسانه‌هاغیرهمجنس‌گرایان هم با همجنس خود ازدواج می‌کنندغیرهمجنس‌گرایان هم با همجنس خود ازدواج می‌کنندمعرفی کتاب «راهنمای دوجنس‌گرا برای حضور در جهان»معرفی کتاب «راهنمای دوجنس‌گرا برای حضور در جهان»مرد دوجنسگرای اهل برونئی علیه قانون مجازات جدید این کشور صحبت می‌کندمرد دوجنسگرای اهل برونئی علیه قانون مجازات جدید این کشور صحبت می‌کندشاهین شهابلو عکاس ایرانی به دلیل ابتلا به کرونا درگذشتشاهین شهابلو عکاس ایرانی به دلیل ابتلا به کرونا درگذشتمعنی لغت «دوجنسگرا» در لغتنامه  Merriam-Webster تغییر کردمعنی لغت «دوجنسگرا» در لغتنامه Merriam-Webster تغییر کردمعرفی فیلم : رفتار درخورمعرفی فیلم : رفتار درخورقبل از پناهجویی نمی‌دانستم دوجنسگرا هستمقبل از پناهجویی نمی‌دانستم دوجنسگرا هستمیکی از ما - فصل دوم - قسمت اول: اعتراضیکی از ما - فصل دوم - قسمت اول: اعتراضیکی از ما - قسمت چهارم :‌ آخر بازییکی از ما - قسمت چهارم :‌ آخر بازیروز جهانی حقوق بشر و دوجنسگرایانروز جهانی حقوق بشر و دوجنسگرایانزندگی یک پناه‌جوی دوجنس‌گرا در ترکیهزندگی یک پناه‌جوی دوجنس‌گرا در ترکیههفته مشاهده‌پذیری هیچ‌جنسگرایی و هیچ‌جنسگرایان از راه رسید!هفته مشاهده‌پذیری هیچ‌جنسگرایی و هیچ‌جنسگرایان از راه رسید!مقدمه‌ای بر ادبیات فارسی از همواروتیسیسم تا حضور دگرباشانمقدمه‌ای بر ادبیات فارسی از همواروتیسیسم تا حضور دگرباشانبررسی کتاب «نظریه کوییر و دوجنسگرایی»بررسی کتاب «نظریه کوییر و دوجنسگرایی»یکی از ما - فصل دوم - قسمت سوم: لبه تیغیکی از ما - فصل دوم - قسمت سوم: لبه تیغگپی با درگ کویین ایرانی، «ماهریل اوهارا»گپی با درگ کویین ایرانی، «ماهریل اوهارا»راهنمای پژوهش و نگارش با احترام به حقوق دوجنسگرایانراهنمای پژوهش و نگارش با احترام به حقوق دوجنسگرایانمجله چراغ:‌ مصاحبه با سیما، دوجنسگرای ایرانیمجله چراغ:‌ مصاحبه با سیما، دوجنسگرای ایرانیدوجنسگرا یک‌ساله شد. ۸ مارس، روز برابری‌خواهی جنسیتیدوجنسگرا یک‌ساله شد. ۸ مارس، روز برابری‌خواهی جنسیتیمحو دوجنسگرایی در «آبی گرم‌ترین رنگ است»محو دوجنسگرایی در «آبی گرم‌ترین رنگ است»صدای دوجنسگراصدای دوجنسگراآویشن، طعم‌دهنده سالم زندگی جنسیآویشن، طعم‌دهنده سالم زندگی جنسیجیمی ویلدمن: فردی با هویت غیردوگانهجیمی ویلدمن: فردی با هویت غیردوگانهغیبت شخصیت های دوجنسگرا در کتاب های کودکان و نوجوانانغیبت شخصیت های دوجنسگرا در کتاب های کودکان و نوجوانانهمجنس‌گرایی و دوجنس گرایی − مفهوم شناسی، تطبیق، عالمان سنتی، و روشنفکران مسلمانهمجنس‌گرایی و دوجنس گرایی − مفهوم شناسی، تطبیق، عالمان سنتی، و روشنفکران مسلمانبررسی مفهوم دوجنسگراییبررسی مفهوم دوجنسگراییدگرجنسگراهنجاری و دگرجنسگرامحوریدگرجنسگراهنجاری و دگرجنسگرامحوریدزیره اخوان کیست؟دزیره اخوان کیست؟داستان‌های غیرقابل روایت دوجنس‌گراییداستان‌های غیرقابل روایت دوجنس‌گراییما تنها نیستیم: مالکوم ایکسما تنها نیستیم: مالکوم ایکس۱۰۰ نکته‌ برای حامی بهتری برای افرادی با جنسیت غیردوگانه بودن۱۰۰ نکته‌ برای حامی بهتری برای افرادی با جنسیت غیردوگانه بودنمعرفی کتاب: درک دوجنسگراییمعرفی کتاب: درک دوجنسگراییروایت های ما :‌ ماندگارروایت های ما :‌ ماندگارکنار هم می‌ایستیم و برای احقاق حقوقمان قدم بر می‌داریمکنار هم می‌ایستیم و برای احقاق حقوقمان قدم بر می‌داریمیکی از ما - قسمت دهم: نقطه امنیکی از ما - قسمت دهم: نقطه امنجنبش جهانی دوجنس‌گرا با کلیشه‌ها می‌جنگد و به دنبال مشاهده‌پذیری استجنبش جهانی دوجنس‌گرا با کلیشه‌ها می‌جنگد و به دنبال مشاهده‌پذیری استطرح‌هایی از «Paws of Pride » برای ماه افزایش آگاهی درمورد دوجنسگراهاطرح‌هایی از «Paws of Pride » برای ماه افزایش آگاهی درمورد دوجنسگراهایکی از ما - قسمت اول: جیره‌بندییکی از ما - قسمت اول: جیره‌بندیروایت های ما : زینبروایت های ما : زینبآیا افراد ترنس از دنیای دوست‌یابی حذف شده‌اند؟آیا افراد ترنس از دنیای دوست‌یابی حذف شده‌اند؟روز جهانی حقوق بشرروز جهانی حقوق بشرچگونه از دوجنسگرایان و همه جنسگرایان حمایت کنیم؟چگونه از دوجنسگرایان و همه جنسگرایان حمایت کنیم؟فعالان دوجنسگرا در سالی که گذشتفعالان دوجنسگرا در سالی که گذشتروایت‌های ما : از عشق ممنوعه تا خودم در آینهروایت‌های ما : از عشق ممنوعه تا خودم در آینهگروه موسیقی تتو و دوجنسگراییگروه موسیقی تتو و دوجنسگراییما تنها نیستیم - کیت براونما تنها نیستیم - کیت براونIDAHOTB روز جهانی مبارزه با دگرباش‌هراسی و دگرباش‌ستیزیIDAHOTB روز جهانی مبارزه با دگرباش‌هراسی و دگرباش‌ستیزیمجله کائوس‌گ‌ل با عنوان دوجنسگرایی+ منتشر شدمجله کائوس‌گ‌ل با عنوان دوجنسگرایی+ منتشر شد«رخدادهای مجازی ماه افتخار»«رخدادهای مجازی ماه افتخار»یکی از ما - قسمت دوازدهم: خط‌های موازییکی از ما - قسمت دوازدهم: خط‌های موازی۲۳ سپتامبر روز مشاهده‌پذیری دوجنس‌گرایان۲۳ سپتامبر روز مشاهده‌پذیری دوجنس‌گرایانبرنامه‌های اسپانسری کانادا برای پناهندگان دگرباشبرنامه‌های اسپانسری کانادا برای پناهندگان دگرباشنقد و بررسی مدل رشد هویت دوجنس‌گرانقد و بررسی مدل رشد هویت دوجنس‌گرادوجنس گرائی و گفتمان دگرجنسگرامحوردوجنس گرائی و گفتمان دگرجنسگرامحوردوجنسگرایی همیشه هنجارها را به چالش کشیده است، حتی در دنیای کوییردوجنسگرایی همیشه هنجارها را به چالش کشیده است، حتی در دنیای کوییرمعرفی کتاب : معنویت پذیرنده دوجنسگرایی؛ دوجنسگرایان مومنمعرفی کتاب : معنویت پذیرنده دوجنسگرایی؛ دوجنسگرایان مومندوجنس‌گرایان، جنبش زنان و جنبش دگرباشان جنسی ایراندوجنس‌گرایان، جنبش زنان و جنبش دگرباشان جنسی ایرانمحو دوجنسگرایی،‌  در سریال گلی Gleeمحو دوجنسگرایی،‌ در سریال گلی Gleeدوجنسگراهراسی و همه جنسگرا ستیزی چیست؟دوجنسگراهراسی و همه جنسگرا ستیزی چیست؟"  South of Nowhere "جنوب ناکجاآباد"  South of Nowhere "جنوب ناکجاآبادالفبای رنگین‌کمانیالفبای رنگین‌کمانیال.جی.بی.تی ایران «بی» نداردال.جی.بی.تی ایران «بی» نداردمعرفی انجمن فرانسوی  بی‌کوز Bi'Causeمعرفی انجمن فرانسوی بی‌کوز Bi'Causeرشد باور به سیالیت گرایش جنسی و رد تک‌جنس‌گرایی در میان جوانانرشد باور به سیالیت گرایش جنسی و رد تک‌جنس‌گرایی در میان جوانان»ما تنها نیستیم «فریدا کالو»ما تنها نیستیم «فریدا کالودوجنسگراها و آشکارسازی دیرتر و سخت‌تردوجنسگراها و آشکارسازی دیرتر و سخت‌ترما تنها نیستیم : تاراما دو لمپیکاما تنها نیستیم : تاراما دو لمپیکامعرفی دو منبع اطلاع‌رسانی : مجله‌ دوجنسگرا و تارنمای دوجنسگراییمعرفی دو منبع اطلاع‌رسانی : مجله‌ دوجنسگرا و تارنمای دوجنسگراییمن دوجنسگرا هستممن دوجنسگرا هستمروز افتخار همه‌جنسگرایانروز افتخار همه‌جنسگرایاندگرجنسگراهنجاری چیست؟ و چطور در فمنیسم شما بروز پیدا می‌کند؟دگرجنسگراهنجاری چیست؟ و چطور در فمنیسم شما بروز پیدا می‌کند؟سخنرانی سوده راد در اولین نشست جانبی سازمان ایلگا درباره حقوق دوجنسگرایان در سازمان مللسخنرانی سوده راد در اولین نشست جانبی سازمان ایلگا درباره حقوق دوجنسگرایان در سازمان مللما تنها نیستیمما تنها نیستیمنمودارهایی از حقایق زندگی دوجنسگرایاننمودارهایی از حقایق زندگی دوجنسگرایانخبرنامه گویا :‌دوجنس‌گرایان ایرانی و حق و حقوق قانونی‌خبرنامه گویا :‌دوجنس‌گرایان ایرانی و حق و حقوق قانونی‌یکی از ما - فصل دوم - قسمت ششم: فصل پروازیکی از ما - فصل دوم - قسمت ششم: فصل پروازشخصیت‌های دوجنسگرا در برنامه‌های تلویزیونی سال گذشتهشخصیت‌های دوجنسگرا در برنامه‌های تلویزیونی سال گذشتهسرویس فارسی بی‌بی‌سی متهم به هموفوبیا و دگرباش‌هراسی شدسرویس فارسی بی‌بی‌سی متهم به هموفوبیا و دگرباش‌هراسی شدمی‌خواهید با یک فرد ترنس رابطه جنسی برقرار کنید؟ این راهنما برای شماستمی‌خواهید با یک فرد ترنس رابطه جنسی برقرار کنید؟ این راهنما برای شماستفایده گرایی، دگرجنسگرامحوری و پورن دگرباشانفایده گرایی، دگرجنسگرامحوری و پورن دگرباشان"آویشن" از راه می‌رسد"آویشن" از راه می‌رسددلایل تبعیض همجنس‌گرایان علیه دوجنس‌گرایاندلایل تبعیض همجنس‌گرایان علیه دوجنس‌گرایاندگرباشی جنسی در پیشگاه فقه، قانون و جامعه‌ی ایراندگرباشی جنسی در پیشگاه فقه، قانون و جامعه‌ی ایرانیکی از ما - فصل دوم، قسمت دوم: شالیکی از ما - فصل دوم، قسمت دوم: شالسلامت روانی زنان دوجنسگراسلامت روانی زنان دوجنسگرااولین پیش‌کنفرانس دوجنسگرایی در ایلگا آسیااولین پیش‌کنفرانس دوجنسگرایی در ایلگا آسیااول مهرماه، روز جهانی مشاهده‌پذیری دوجنسگراییاول مهرماه، روز جهانی مشاهده‌پذیری دوجنسگراییآغاز به کار "دوجنسگرا"آغاز به کار "دوجنسگرا"تحقیقات CBC: سوال نهاد حمایتی حقوقی در مورد شباهت‌های موارد پناهجویی براساس گرایش جنسیتحقیقات CBC: سوال نهاد حمایتی حقوقی در مورد شباهت‌های موارد پناهجویی براساس گرایش جنسیکنفرانس دوجنس‌گرایان بریتانیا BiConکنفرانس دوجنس‌گرایان بریتانیا BiConAround the World: Iran and Bisexual ActivismAround the World: Iran and Bisexual Activismروز والدین ترنسروز والدین ترنسطیف هویت‌های جنسیتی غیردوگانهطیف هویت‌های جنسیتی غیردوگانهزمینه‌های مشترک زنان دوجنسگرا در ایرانزمینه‌های مشترک زنان دوجنسگرا در ایراناولین تارنمای فارسی زبان برای حقوق دوجنسگرایاناولین تارنمای فارسی زبان برای حقوق دوجنسگرایاندوجنسگراهراسی و نیاز به آگاهی رسانی - رادیو زمانهدوجنسگراهراسی و نیاز به آگاهی رسانی - رادیو زمانهمعرفی  اتحاد دوجنسگرایان ویکتوریا - استرالیامعرفی اتحاد دوجنسگرایان ویکتوریا - استرالیامحو دوجنسگرایی در  «نارنجی مد جدید است»محو دوجنسگرایی در «نارنجی مد جدید است»روز مقابله با دگرباش‌هراسی و دگرباش‌ستیزی همراه درگ کویین ایرانی Beardney Spearsروز مقابله با دگرباش‌هراسی و دگرباش‌ستیزی همراه درگ کویین ایرانی Beardney Spearsیکی از ما - قسمت پنجم: نور ملایمیکی از ما - قسمت پنجم: نور ملایمیکی از ما - قسمت چهاردهم: آواریکی از ما - قسمت چهاردهم: آوارهویت جنسیتی غیردوگانه (نان‌باینری) و کلیشه‌های جنسیتیهویت جنسیتی غیردوگانه (نان‌باینری) و کلیشه‌های جنسیتیسریال The L Word کلمهٔ لام‌دار یا کلمهٔ اِلسریال The L Word کلمهٔ لام‌دار یا کلمهٔ اِلمعرفی رمان:‌ دوست پسرها با دوست دخترهامعرفی رمان:‌ دوست پسرها با دوست دخترهاما تنها نیستیم - کیرستن سینماما تنها نیستیم - کیرستن سینمایکی از ما - قسمت ششم: ما نباید بمیریمیکی از ما - قسمت ششم: ما نباید بمیریمبیایید به ستیز با دگرباشان و رنگین‌کمانی‌ها بخندیمبیایید به ستیز با دگرباشان و رنگین‌کمانی‌ها بخندیمروز مشاهده‌پذیری افراد ترنسروز مشاهده‌پذیری افراد ترنساصطلاحات و تعاریف دگرباش و رنگین‌کمانیاصطلاحات و تعاریف دگرباش و رنگین‌کمانیدرباره مادرباره ماروایت‌‌های هیچ‌جنسگراهای ایرانیروایت‌‌های هیچ‌جنسگراهای ایرانیقتل یک زن دوجنسگرا و مادرش در آمریکاقتل یک زن دوجنسگرا و مادرش در آمریکابازتولید دوجنسگراستیزی در قالب دفاع از همجنسگرایانبازتولید دوجنسگراستیزی در قالب دفاع از همجنسگرایانمردانگی در مردان ترنسمردانگی در مردان ترنساقلیت‌های جنسی و جنسیتی در ایران، خاورمیانه و جهاناقلیت‌های جنسی و جنسیتی در ایران، خاورمیانه و جهانکوییر چیست؟کوییر چیست؟وقتی شما یک پناهنده دوجنس‌گرا هستید، چه بر سرتان می‌آید؟وقتی شما یک پناهنده دوجنس‌گرا هستید، چه بر سرتان می‌آید؟زنان دوجنسگرا در حاشیهزنان دوجنسگرا در حاشیهیکی از ما – قسمت سوم : خواستگارییکی از ما – قسمت سوم : خواستگارییکی از ما - فصل دوم - قسمت پنجم: هفت سین رنگین‌کمانیکی از ما - فصل دوم - قسمت پنجم: هفت سین رنگین‌کمانپرسش و پاسخ به مناسبت هفته مشاهده‌پذیری دوجنسگرایانپرسش و پاسخ به مناسبت هفته مشاهده‌پذیری دوجنسگرایانیکی از ما - قسمت سیزدهم: بازی‌های تکرارییکی از ما - قسمت سیزدهم: بازی‌های تکراریآیا همه باید میل جنسی و عاطفی داشته باشند؟آیا همه باید میل جنسی و عاطفی داشته باشند؟یکی از ما - قسمت پانزدهم: گرم اما تلخیکی از ما - قسمت پانزدهم: گرم اما تلخچی بگیم و چی نگیم؟چی بگیم و چی نگیم؟چرا و چگونه درباره سکس صحبت کنیم؟چرا و چگونه درباره سکس صحبت کنیم؟سکس چیست و رابطه جنسی درست چه ویژگی‌هایی دارد؟سکس چیست و رابطه جنسی درست چه ویژگی‌هایی دارد؟موانع حضور دگرباشان و رنگین‌کمانی‌ها در سازمان‌های سیاسی-اجتماعیموانع حضور دگرباشان و رنگین‌کمانی‌ها در سازمان‌های سیاسی-اجتماعیآگاهی رسانی درباره افراد میان‌جنسی/اینترسکسآگاهی رسانی درباره افراد میان‌جنسی/اینترسکسگشودگی یا ناگشودگی منابع اسلام شیعی در مواجهه با همجنس خواهی از منظر محققان شیعهگشودگی یا ناگشودگی منابع اسلام شیعی در مواجهه با همجنس خواهی از منظر محققان شیعهوبلاگ گروه تاریخ دوجنسگراییوبلاگ گروه تاریخ دوجنسگرایی+فرهنگ ناموسی و خشونت علیه دوجنسگرایان+فرهنگ ناموسی و خشونت علیه دوجنسگرایانپناهجویان دگرباش به دلیل فرمان مهاجرتی ترامپ در ترکیه گیر افتاده‌اندپناهجویان دگرباش به دلیل فرمان مهاجرتی ترامپ در ترکیه گیر افتاده‌اندچطور کوئیر بودن دوجنس‌گرایی را محو کردچطور کوئیر بودن دوجنس‌گرایی را محو کردپیام سازمان ایلگای اروپا به مناسبت روز جهانی مهاجرانپیام سازمان ایلگای اروپا به مناسبت روز جهانی مهاجرانفرهنگ دوجنسگرایی در توییتر چگونه ساخته می‌شود و شکل می‌گیردفرهنگ دوجنسگرایی در توییتر چگونه ساخته می‌شود و شکل می‌گیرداشتباهاتی که نباید مرتکب‌ شداشتباهاتی که نباید مرتکب‌ شددوجنسگرا یک ساله شددوجنسگرا یک ساله شدساقی قهرمان: خودم را دو جنس‌گرا می‌دانمساقی قهرمان: خودم را دو جنس‌گرا می‌دانمناآگاهی مقامات قضایی درباره وضعیت پناهجویان دوجنس‌گرا، آنها را به ورطه مرگ می‌کشاندناآگاهی مقامات قضایی درباره وضعیت پناهجویان دوجنس‌گرا، آنها را به ورطه مرگ می‌کشاندمعرفی چند شبکه‌ حمایتی برای زنان دوجنس‌گرامعرفی چند شبکه‌ حمایتی برای زنان دوجنس‌گرایکی از ما - قسمت هفتم: قایق مایکی از ما - قسمت هفتم: قایق ماسیالیت جنسی: کوئیر، دگرجنسگرا و هر چیز دیگری که احساس می‌کنیدسیالیت جنسی: کوئیر، دگرجنسگرا و هر چیز دیگری که احساس می‌کنیدلایه برداری از برچسب‌ها: روابط چندمهری یا پلی‌امری‌لایه برداری از برچسب‌ها: روابط چندمهری یا پلی‌امری‌انتقاد از تبعیض علیه پناهجویان دوجنسگرا در فستیوال رنگین کمانی استکهلمانتقاد از تبعیض علیه پناهجویان دوجنسگرا در فستیوال رنگین کمانی استکهلمدو جنس کافی نیست: زن، مرد، میان‌جنسیدو جنس کافی نیست: زن، مرد، میان‌جنسیعلیرضا امیرقاسمی: دوجنسگرایی بیماریستعلیرضا امیرقاسمی: دوجنسگرایی بیماریستمن سارا، ۱۸ ساله و دوجنسگرا‎من سارا، ۱۸ ساله و دوجنسگرا‎یکی از ما - قسمت شانزدهم: کوله پشتییکی از ما - قسمت شانزدهم: کوله پشتیدوجنسگرایان هم بخشی از ال‌جی‌بی‌تی‌ها هستنددوجنسگرایان هم بخشی از ال‌جی‌بی‌تی‌ها هستندروایت های ما : سیامکروایت های ما : سیامک۲۵ نوامبر :‌ خشونت علیه زنان دوجنسگرا۲۵ نوامبر :‌ خشونت علیه زنان دوجنسگراترامپ چگونه از «آزادی مذهبی» برای حمله به حقوق LGBT استفاده می‌کندترامپ چگونه از «آزادی مذهبی» برای حمله به حقوق LGBT استفاده می‌کندافزایش نرخ دوجنسگرایی و رابطه با هم‌جنس، بویژه در میان زنانافزایش نرخ دوجنسگرایی و رابطه با هم‌جنس، بویژه در میان زنانآشکارسازی در فضای مجازیآشکارسازی در فضای مجازیکرونا و پناهجویان ایرانی دگرباش در ترکیهکرونا و پناهجویان ایرانی دگرباش در ترکیهآرشیو دوجنسگراییآرشیو دوجنسگراییسوال هایی که نباید پرسید!سوال هایی که نباید پرسید!دوجنسگرایان و ارولاندودوجنسگرایان و ارولاندویکی از ما – قسمت هشتم: خواب و بیداریکی از ما – قسمت هشتم: خواب و بیدارما تنها نیستیم - پیترو آرتینوما تنها نیستیم - پیترو آرتینواکثر زن‌ها هرگز دگرجنس‌گرا نیستند؛ آنها یا هم‌جنس‌گرا هستند یا دوجنس‌گرااکثر زن‌ها هرگز دگرجنس‌گرا نیستند؛ آنها یا هم‌جنس‌گرا هستند یا دوجنس‌گرارابطه با مردان دوجنسگرا برای زنان چگونه است؟رابطه با مردان دوجنسگرا برای زنان چگونه است؟هشت چیزی که فقط اگر میان‌جنسی به‌دنیا آمده باشید، می‌دانیدهشت چیزی که فقط اگر میان‌جنسی به‌دنیا آمده باشید، می‌دانیدحرف‌هایی که شاید ندانید ترنس‌هراسانه هستندحرف‌هایی که شاید ندانید ترنس‌هراسانه هستندجنبش کارگری و جنبش حقوق دگرباشان و رنگین‌کمانی‌ها چگونه با یک‌دیگر همکاری می‌کنند؟جنبش کارگری و جنبش حقوق دگرباشان و رنگین‌کمانی‌ها چگونه با یک‌دیگر همکاری می‌کنند؟کوییرپارتی با زینبکوییرپارتی با زینبمبارکه؛ دختره یا پسره؟ میان‌جنسیه!مبارکه؛ دختره یا پسره؟ میان‌جنسیه!آشکارسازی یا هفت خوان رستمآشکارسازی یا هفت خوان رستمتاکید بر  تنوع گرایش‌های جنسی و هویت‌های جنسیتی در سمینار  سالانه تشکل‌های زنان و زنان دگر-همجنسگرای ایرانی در آلمانتاکید بر تنوع گرایش‌های جنسی و هویت‌های جنسیتی در سمینار سالانه تشکل‌های زنان و زنان دگر-همجنسگرای ایرانی در آلمانراه‌های محافظت از خودمان در قرنطینهراه‌های محافظت از خودمان در قرنطینهدوجنسگراییدوجنسگراییکریسمس رنگین کمانی‌کریسمس رنگین کمانی‌وضعیت پناهندگان دگرباش در اسپانیاوضعیت پناهندگان دگرباش در اسپانیاخودکشی در جامعه رنگین‌کمانی بعد از مهاجرتخودکشی در جامعه رنگین‌کمانی بعد از مهاجرتبازتولید خشونت در گروه‌های به حاشیه رانده شدهبازتولید خشونت در گروه‌های به حاشیه رانده شدهانتشار اولین گزارش رسمی گزارشگر ویژه سازمان ملل در زمینه تبعیض و خشونت براساس گرایش جنسی و هویت جنسیتیانتشار اولین گزارش رسمی گزارشگر ویژه سازمان ملل در زمینه تبعیض و خشونت براساس گرایش جنسی و هویت جنسیتیروز آگاهی‌رسانی درباره افراد میان‌جنسیروز آگاهی‌رسانی درباره افراد میان‌جنسیعشق آزاد: رهایی نهاییعشق آزاد: رهایی نهاییما تنها نیستیم - آلفرد کنزیما تنها نیستیم - آلفرد کنزییکی از ما - قسمت نهم: هیسیکی از ما - قسمت نهم: هیسمی‌خواهم دست از پنهان کردن هویتم بکشممی‌خواهم دست از پنهان کردن هویتم بکشمماه مشاهده‌پذیری دوجنسگرایی+ماه مشاهده‌پذیری دوجنسگرایی+نشریه دوجنسگرایینشریه دوجنسگراییپناهجویان دگرباش جنسی؛ فراموش شده در ترکیهپناهجویان دگرباش جنسی؛ فراموش شده در ترکیهمرکز منابع دوجنس‌گراییمرکز منابع دوجنس‌گراییآیا من دوجنس گرا یا همه جنس گرا هستم؟آیا من دوجنس گرا یا همه جنس گرا هستم؟خبرنامه رنگین‌کمانی ۱ تا ۷ مهرماه ۱۳۹۶خبرنامه رنگین‌کمانی ۱ تا ۷ مهرماه ۱۳۹۶واژه نامهواژه نامهاعتراض دوجنسگرایان و دگرباشان جنسی آمریکا به دوجنسگراستیزی رسانه‌هااعتراض دوجنسگرایان و دگرباشان جنسی آمریکا به دوجنسگراستیزی رسانه‌هامانیفست دوجنس‌گرایی+: حامی دوستان دوجنس‌گرا، همه­‌جنس‌­گرا و کوییر خود باشید!مانیفست دوجنس‌گرایی+: حامی دوستان دوجنس‌گرا، همه­‌جنس‌­گرا و کوییر خود باشید!بیانیه ایلگای اروپا در محکومیت حمله‌های اخیر دولت ترکیه علیه دگرباشان این کشوربیانیه ایلگای اروپا در محکومیت حمله‌های اخیر دولت ترکیه علیه دگرباشان این کشوربه تصورات اشتباه درباره نقش دوجنسگرایان در انتقال ایدز پایان دهیمبه تصورات اشتباه درباره نقش دوجنسگرایان در انتقال ایدز پایان دهیمدور دنیا: زنده باد تیم دوجنس‌گرا!؛دور دنیا: زنده باد تیم دوجنس‌گرا!؛